مروری بر نظرات موافقان و مخالفان طرح افزایش حداقل سن ازدواج دختران

0
14358

به‌رغم تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از کاهش سن ازدواج و تسهیل ازدواج جوانان و همچنین تأکید اسناد بالادستی بر پیگیری این مهم، اعضای فراکسیون زنان مجلس و معاونت زنان ریاست جمهوری در پی تدوین طرح افزایش حداقل سن ازدواج هستند؛ طرحی که در صورت تصویب، موجبات افزایش سن فرزندآوری را فراهم می‌نماید.

ازجمله مهم‌ترین استدلال‌های موافقان طرح افزایش حداقل سن ازدواج می‌توان به موارد زیر اشاره داشت: استناد به آسیب جسمی بالای زنان ۱۸ سال در اثر ازدواج زودهنگام همچون بالا بودن نرخ مرگ‌ومیر مادران جوان، ابتلای بیشتر به بیماری‌های زنانه در حاملگی‌های زیر ۱۸ سال، ناباروری بیشتر در ازدواج‌های زیر ۱۸ سال و آمار بالای سقط‌جنین در بارداری‌های زیر ۱۸ سال. آسیب‌های روحی ناشی از ازدواج زودهنگام و لزوم رسیدن به بلوغ عقلی- عاطفی برای ازدواج نیز از دلایل دیگر موافقان طرح افزایش حداقل سن ازدواج به شمار می‌رود. همچنین عده‌ای بر آمار بالای طلاق در ازدواج‌های زیر ۱۸ سال اشاره و بر لزوم تبعیت از قوانین بین‌المللی تأکید می‌کنند. ضمن این‌که بازماندگی دختران زیر ۱۸ سال از تحصیل، به سبب ازدواج از دیگر دلایل موافقان طرح افزایش حداقل سن ازدواج است.

در طرف مقابل، مخالفان طرح افزایش حداقل سن ازدواج به رابطه‌ی مستقیم بین سن مادر و عوارض زایمان اشاره داشته و بر نرخ بالای مرگ‌ومیر مادران میان‌سال تأکید می‌کنند. ضمن اینکه عامل مهم ناباروری و سقط‌جنین را در عدم رعایت بهداشت جنسی و افزایش سن باروری می‌دانند. بعضی از مخالفان ازدواج را صورت‌دهی به نیاز جنسی قلمداد کرده‌اند و بعضی دیگر سن مشخصی را برای رسیدن به بلوغ فکری قائل نیستند. نرخ پایین طلاق در ازدواج‌های زیر ۱۸ سال نسبت به دیگر گروه‌های سنی نیز از مهم‌ترین استدلال مخالفان طرح افزایش سن ازدواج است. ایشان ضمن اینکه بر مغایرت قوانین بین‌المللیِ مربوط به ازدواج با فرهنگ کشور اشاره دارند، ارائه‌ی طرح افزایش حداقل سن ازدواج را در راستای اجرای سند ۲۰۳۰ و دیگر اسناد بین‌المللی و در تعارض با اسناد بالادستی می‌دانند. مخالفان طرح افزایش حداقل سن ازدواج ریشه‌ی ترک تحصیل دانش‌آموزان متأهل را اجرا نشدن درست آئین‌نامه اجرایی مدارس دانستند و بر لزوم ارائه‌ی تسهیلات آموزشی برای جلوگیری از ترک تحصیل دانش‌آموزان متأهل زیرِ ۱۸ سال تأکید دارند.

دانلود پرونده:متن گزارش

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here