مروری بر عملکرد وزارت جهاد در اجرای قانون تمرکز وظایف کشاورزی

0
231

مقدمه

تشتت مدیریتی یکی از چالش‌های بزرگ در برابر پیشرفت کشاورزی ایران به شمار می‌آید؛ توضیح بیشتر آنکه عمده ابزارهای مدیریت کشاورزی بین وزارتخانه‌های صنعت، اقتصاد، جهاد کشاورزی و نیرو پراکنده است که البته مهم‌ترین ابزار، دسترسی به بازار محسوب می‌شود. در صورت عدم دسترسی مدیران بخش کشاورزی به این ابزار، همه تلاش‌هایی که در عرصه تولید صورت می‌گیرد با واردات بی‌منطق یا سوداگری در بازاررسانی محصولات به هدر خواهد رفت.

برای حل معضل فوق و در راستای حمایت از کشاورزان، قانون «تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی» بهمن‌ماه سال ۹۱ به تصویب مجلس رسید[۱] و آئین‌نامه اجرایی آن در اسفندماه سال ۹۲ ابلاغ شد[۲]. طبق این قانون، کليه اختيارات، وظايف و امور مربوط به سياست‌گذاري، برنامه‌ريزي، نظارت و انجام اقدامات لازم در مواردی همچون صادرات، واردات و تنظيم بازار داخلي محصولات و کالاهاي اساسي از وزارت صنعت، معدن و تجارت منتزَع و به وزارت جهاد کشاورزي واگذار شد[۳].

هم‌اکنون و به واسطه‌ی ارائه لایحه اصلاح بخشی از ساختار دولت، احیای وزارت بازرگانی در دستور بررسی مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است که در صورت تصویب این لایحه، عملاً قانون تمرکز ملغی خواهد می‌شود. از این منظر ضرورت دارد تا فواید و مضرات انفکاک اختیار مدیریت تجارت کشاورزی از وزارت جهاد مورد مداقه قرار گیرد. گزارش پیشِ رو تلاش دارد تا وضعیت تولید و تجارت محصولات کشاورزی بعد از تصویب و اجرای قانون تمرکز را بررسی نماید تا پیامدهای الغای این قانون به‌واسطه‌ی احیای وزارت بازرگانی را به تصویر بکشد.

[۱] روزنامه رسمی، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲، شماره ویژه‌نامه: ۵۶۹

[۲] بنا بر آئین‌نامه اجرایی این قانون، «تجارت اعم از صادرات، واردات و تنظیم بازار داخلی محصولات و کالاهای اساسی زراعی، باغی و گیاهان دارویی شامل گندم، برنج، جو، ذرت، پنبه‌وش، روغن و دانه‌های روغنی، چای، سیب‌زمینی، پیاز، حبوبات، سیب، پرتقال، خرما، کشمش، قند، شکر و کنجاله و همچنین محصولات دامی، طیور و آبزیان شامل شیر و فرآورده‌های لبنی، گوشت سفید، گوشت قرمز، تخم‌مرغ و نیز پیله ابریشم به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد

[۳] ماده یک از قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی

جمع بندی

آمارها حکایت از آن دارند که وزارت جهاد کشاورزی با اختیاراتی که بعد از تصویب قانون تمرکز به دست آورد، تولید محصولات کشاورزی – به ویژه محصولات اساسی را افزایش داد؛ در این راستا وزارت خانه مذکور با ممانعت از واردات بی منطق برخی از کالاهای اساسی (گندم، برنج، میوه و غیره) در برهه های لازم، بازار مناسب را برای عرضه محصولات کشاورزان داخلی فراهم نمود که این امر کاهش حدود ۵ میلیارد دلاری واردات محصولات کشاورزی را به همراه داشت. توضیح بیشتر آنکه افزایش تولید محصولات کشاورزی، در برخی محصولات به توسعه صادرات نیز منجر شد.
با توجه به آمارها و گزارش های رسمی، می توان نتیجه گرفت که سیاستگذاران کشور با تصویب قانون تمرکزو نجمیع اختیار تولید و تجارت محصولات کشاورزی در وزارت جهاد، تجربه ای مثبت را در جهت رشد اقتصادی کشور رقم زدند. با وجود این تجربه مثبت باید اذعان نمود که قانون مذکور به صورت کامل اجرا نمی شود؛ لذا ضرورت دارد تا اختیار مدیریت بازار محصولات کشاورزی ، همچون اختيار مدیریت تجارت، از وزارت صنعت به وزارت جهاد منتقل شود تا دستاوردهای این قانون، بیش از پیش نصيب کشور گردد. متذکر می شود که به واسطه عدم انتقال این اختیاری مدیریت بازار برخی محصولات کشاورزی -نظیربرنج، شکر و روغن طی سال های اخیر با اختلال همراه شده است.

دانلود پرونده: تمرکز- وب

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here