چالش‌های صادرات محصولات غذایی به روسیه

0
251

مقدمه

با ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی و غذایی از اتحادیه اروپا و برخی دیگر از کشورهای غربی از اوایل سال گذشته (اواسط سال ۲۰۱۴ میلادی) توسط روسیه و پس از آن نیز تحریم واردات این محصولات از ترکیه، فرصت مناسبی برای برخی محصولات ایرانی برای حضور در این بازار فراهم شد.

آمار واردات سال ۲۰۱۴ روسیه[۱] نشان می‌دهد، از مجموع واردات ۳۷ میلیارد دلاری محصولات کشاورزی و غذایی، بیشترین سهم را گروه‌های گوشت، مرکبات و خشکبار، محصولات لبنی و آبزیان تشکیل داده‌اند به‌طوری‌که ارزش واردات این چهار گروه به ترتیب برابر با ۵٫۵ ، ۵٫۴ ، ۳٫۷ و ۲٫۶ میلیارد دلار گزارش شده است.

این در حالی است که سهم محصولات ایرانی از این صادرات نزدیک به ۱۷۰ میلیون دلار بوده که حدود یک درصد این بازار را شامل می‌شود[۲]. همچنین نگاهی به آمار ۸ ماهه ابتدایی سال جاری نشان می‌دهد[۳] ارزش محصولات کشاورزی صادر شده از ایران به روسیه از مبلغ ۶۰ میلیون دلار تجاوز نکرده است.

[۱] – گزارش سازمان توسعه تجارت از نقشه راه توسعه تعاملات اقتصادی با روسیه

[۲] – همان

[۳] – گزارش مرکز گمرک از آمار تجارت ۸ ماهه ابتدایی سال ۹۴

جمع‌بندی و پیشنهادات

وضعیت نامطلوب پرداخت مشوق‌های صادراتی و همچنین روند کُند فراهم‌سازی زیرساخت‌ها و رفع موانع صادرات (موارد ذکر شده) نتیجه پراکندگی مراکز تصمیم‌گیر در این زمینه است. تجربه نشان می‌دهد صادرات محصولات کشاورزی مرکز تصمیم‌گیر واحدی ندارد و پیوسته با بروز نوسانات قیمتی در بازار داخلی و یا تصمیمات بخشی، دستخوش تغییراتی می‌شود. نوسان در صادرات محصولات غذایی نه‌تنها کشور میزبان را از ادامه همکاری با صادرکننده منصرف می‌کند، بلکه صادرکنندگان را نیز نسبت به صادرات این محصولات بی‌انگیزه می‌کند؛ از سوی دیگر موجب جایگزینی کشورهای رقیب می‌شود.

به اعتقاد برخی کارشناسان، تجمیع مدیریت تولید و بازرگانی محصولات کشاورزی می‌تواند زمینه این هماهنگی را فراهم سازد؛ به طوری‌که علاوه بر تنظیم حجم تولید مبتنی بر نیاز داخلی و بازار صادراتی، در تسهیل و رفع موانع پیش ‌رو اقدامات مؤثرتری نیز انجام گیرد. در همین راستا به نظر می‌رسد شکل‌گیری مدیریت بازرگانی و توسعه تجارت محصولات کشاورزی ذیل وزارت جهاد کشاورزی که طبق قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی نیز تلویحاً مورد اشاره قرار گرفته، می‌تواند راهگشای این بخش باشد.

دانلود کنید

چالش‌های صادرات محصولات غذایی به روسیه- ۱۰۰۲

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here