بررسی روند توسعه کمی دانشگاه آزاد در سه سال اخیر

0
137

دانشگاه آزاد اسلامی در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۶۱ با پیشنهاد حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی و با حمایت بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران آغاز به کارکرد. اساسنامه این دانشگاه در سال ۱۳۶۱ نوشته شد و در سال ۱۳۶۶ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید[۱]. در سال ۱۳۸۹  اساسنامه این دانشگاه با تغییراتی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی اصلاح شد[۲]. بر طبق ماده ۷  این اساسنامه ارکان تصمیم‌گیری دانشگاه شامل هیئت مؤسس و هیئت‌امنا است و ریاست این دانشگاه را هیئت‌امنا تعیین می‌نماید که در حال حاضر دکتر علی‌اکبر ولایتی ریاست هیئت‌امنای این دانشگاه را در دست دارد. این دانشگاه هم‌اکنون دارای ۵۰۵ واحد دانشگاهی در کشور[۳] و یک میلیون و ۶۲۰ هزار دانشجو است[۴].

دانشگاه آزاد در چند سال اخیر توسعه کمی دوره تحصیلات تکمیلی را در دستور کار قرار داده که این امر منجر به  مناقشاتی میان این دانشگاه با وزارت علوم شده است. گزارش حاضر در پی آن خواهد بود تا با مرور اخبار و اتفاقات، ضمن ارائه تصویری دقیق و شفاف از این مناقشات، تصمیم‌گیران و کارشناسان را در قضاوت مناسب یاری دهد. این گزارش ابتدا برنامه افزایش ظرفیت تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد و نسبت آن با سند آمایش آموزش عالی را مرور می‌نماید؛ در ادامه نیز به اختلاف‌نظر این دانشگاه با وزارت علوم بر سر آزمون پذیرش تحصیلات تکمیلی و متعاقباً وضعیت نسبت استاد به دانشجو می‌پردازد.

[۱] مرکز پژوهش های مجلس/ کد خبر: ۹۹۸۶۸

[۲] خبرگزاری فارس/ کد خبر: ۸۹۰۲۰۵۰۰۴۰

[۳] خبرگزاری آنا/ کد خبر: ۹۳۸۳۶

[۴] خبرنامه دانشجویان ایران/ کد خبر: ۲۰۸۸۸۳

جمع‌بندی

دانشگاه آزاد به دنبال افزایش سهم خویش از ظرفیت آموزش عالی کشور است که البته گویا ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با این افزایش سهم خصوصی چندان موافق نیست. مجلس نیز با تصویب قانون «سنجش و پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی» تمایل خویش را مبنی بر کنترل توسعه کمی دانشگاه آزاد نشان داد. با این اوصاف و با توجه به توسعه غیرقانونی برخی رشته‌ها در این دانشگاه، انتظار می‌رود که دانشگاه آزاد به جای سیاست توسعه کمی، سیاست توسعه کیفی را در دستور کار قرار دهد.

یکی از شاخص‌های مهم در توسعه کیفی دانشگاه آزاد، جذب اعضای هیئت‌علمی و بهبود نسبت استاد به دانشجو است. با توجه به پذیرش غیرمجاز دانشجوی تحصیلات تکمیلی از سوی این دانشگاه در سال‌های قبل، تقویت بنیه علمی و پژوهشی دانشگاه از طریق جذب اعضای هیئت علمی کارآمد ضروری به نظر می‌رسد. اگر دانشگاه آزاد بخواهد تعداد بیشتری دانشجو در سطح دکتری جذب نماید، طبیعی است که به نسبت استاد به دانشجو هم نیم‌نگاهی داشته باشد و درصدد بهبود آن برآید تا کیفیت آموزشی دانشگاه با تهدید مواجه نگردد.

طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین سیاست دانشگاه‌های دولتی، آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی، شبانه و غیره در همه بخش‌ها (اعم از تعیین ظرفیت مقاطع، تأسیس رشته‌های مختلف وغیره) در حیطه اختیارات دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم است[۱]. بنابراین انتظار می‌رود وزارت علوم سهم هر یک از نقش‌آفرینان حوزه آموزش عالی را در خصوص مسائل مختلف تعیین نماید و با استفاده از ابزارهای مدیریتی و نظارتی خود، نسبت به پیاده‌سازی این سیاست‌ها اقدام نماید.

[۱] پایگاه اطلاع رسانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بخش «تاریخچه دفتر گسترش آموزش عالی»

دانلود کنید:بررسی_روند_توسعه_کمی_دانشگاه_آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here